Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz Günü;  2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında 25.10.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Demokrasi ve Birlik Günü ilan edilmiş olup 15 Temmuz Etkinlikleri 11-16 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
 
Hafta boyunca devam eden  Etkinlik kapsamında;
11.07.2018 Tarihinde; İlçe Emniyet Amir V.Feyzullah OKŞAŞ,İlçe Jandarma Komutanı V.Mustafa Kemal AKŞİT ve Vakıf Müdürü Gonca AYTEKİN’ in katılımı ile Şehitlik mertebelerine yükselmiş vatandaşlarımızın muhterem aileleri ziyaret edilmiştir.
 
13.07.2018 Tarihinde; İlçe Müftülüğümüzce Çardak Belediyesi Konferans Salonunda Şehitleri Anma Özel Programı Düzenlenmiştir. Düzenlenen Programa Kaymakamımız Sn. Murat KARALOĞLU, Garnizon Komutanı  Albay  Sn. Serdar BELGİNKURT, Belediye Başkanı Sn. Mahmut ÖZTÜRK, Hakime Sn. Zehra ŞEKERDAĞ, Daire Amirleri, Kuran kurslarına katılan çocuklar ile aileleri katılmıştır.Programın ardından Kaymakamımız ve beraberindeki heyet Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak uğruna 27.12.1993 günü Siirt/Pervari/Okçular Jandarma Karakolunda takviye için giderken roket mermisi ile Şehit düşen Ahmet ULUKAVAK  kabri başında dualarla anıldı.
 
         Etkinlik İlçemizdeki tüm camilerde Kuran’ı Kerim Tilaveti, Mevlid-i Şerif ve Hatim Duası ve Cuma Namazı Sonrası Çardak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Cuma Namazı Sonrası Şehitlerimizin anısına yaptırılan lokma hayrı ile son buldu